Energiayhtiö Freija sai yli 110 miljoonan verohyvityksen synteettisen polttoaineen Nokian-laitokselle

14.1.2026
-

Norjalaisen Freija-energiayhtiön Nokian ECO3-yritysalueelle kaavailema synteettisen e-metaanin tuotantolaitoksen suunnitelma alkaa näyttää entistä todennäköisemmältä. Yhtiö sai 110,6 miljoonan euron verohyvityksen Business Finlandin ilmastoneutraaliin talouteen tähtäävien investointien tukiohjelmasta. Vetyväki kokoontuu tänään keskiviikkona ja huomenna torstaina Hydrogen Summit & Expo -tapahtumaan Tampereelle.

Teksti, kuvat ja videot: Petri Kangas / Business Tampere
Videoiden haastattelija: Anna Ryhänen / Business Tampere

Norjalaisen energiayhtiön Freijan e-metaanitehtaan tulo Pirkanmaalle Nokialle eteni vuodentaitteessa: se sai 110,6 miljoonan euron verohyvityksen. Myöntäjänä on Business Finland, ja se kertoi saajat joulukuun 19. päivänä. Verohyvitystä sai 37 investointia.

”Yhteensä verohyvitystä myönnettiin 2 miljardin euron edestä. Yritykset pääsevät hyödyntämään myönnettyä verohyvitystä, kun investointi on toteutettu ja otettu käyttöön ympäristö- ja muiden viranomaisten antamien lupaehtojen mukaisesti”, sanoo hankejohtaja Sini Uuttu Business Finlandista sen verkkosivuilla julkaistussa uutisessa.

Business Finlandin mukaan ilmastoneutraaliin talouteen tähtäävien investointien tukiohjelman perusteluna on kiristyvä kilpailu investoinneista valtioiden välillä. Tuella halutaan varmistaa keskeisten teollisten investointien toteutuminen Suomessa.

Freija tuottaa e-metaania eli synteettistä maakaasua vihreästä vedystä ja biogeenisestä hiilidioksidista. Se voi korvata fossiilisia polttoaineita.

Tästä on kyse

  • Norjalainen energiayhtiö Freija suunnittelee e-metaanitehdasta Pirkanmaalle Nokialle, ECO3-alueelle.
  • Tuotanto perustuu uusiutuvalla sähköllä tuotettuun vetyyn ja biogeeniseen hiilidioksidiin.
  • Hanke on tarkoitus toteuttaa vaiheittain kolmessa kokonaisuudessa.
  • Yhden vaiheen tuotantokapasiteetti on 58 000 tonnia e-metaania vuodessa.
  • Tavoitteena on käynnistää ensimmäinen tuotantovaihe tämän vuosikymmenen lopulla.
  • Vuoden 2025 lopussa Freija sai 110,6 miljoonan euron verohyvityksen uusiutuvan energian tuotantoon osana Business Finlandin puhtaan siirtymän investointiohjelmaa.

Lähteet: Freija, Business Finland, Gasgrid

”Tällaista en ole ennen nähnyt”

Freijan toimitusjohtaja Kristian Hauglum oli hyvillään joulukuisesta verohyvityksestä. Business Tampere haastatteli Hauglumia ja Freijan operatiivista johtajaa Lasse Bergerud-Wichstrømiä Tampereella vetytapahtumassa tänään keskiviikkona.

”Verohyvitys on meille todella tärkeä. Se auttaa tekemään Suomesta kilpailukykyisen vetytaloudessa ja vähentää kustannuksia erityisesti hankkeen ensimmäisinä vuosina”, Bergerud-Wichstrøm kertoo.

”Tämä on uutta liiketoimintaa ja siihen liittyy riskejä. Siksi Suomesta saatu tuki, ja erityisesti tämä verohyvitys, on ollut ratkaiseva tekijä hankkeen kannalta. Tampereella on saatavilla biogeenista hiilidioksidia paikallisista lähteistä, ja juuri se on yksi syy, miksi olemme täällä”, Hauglum sanoo.

Kokonaisuudessaan Suomi saa norjalaisilta kiitosta.

”Suomessa on aito halu viedä hankkeita eteenpäin ja kehittää uutta liiketoimintaa. Rehellisesti sanottuna, tällaista en ole urallani ennen nähnyt”, Hauglum kehaisee.

Näin verohyvitys toimii

Business Finland kertoo, että verohyvitysten elokuussa 2025 päättynyt haku tuotti 54 hakemusta. Esitettyjen investointihankkeiden volyymi on yhteensä yli 20 miljardia euroa. Haettu verohyvityksen määrä on hieman alle kolme miljardia euroa.

Sen mukaan verohyvitys on tarkoitettu yhtiöille, jotka tekevät Suomessa suuria investointeja ilmastoneutraaliin talouteen tähtäävillä aloilla. investoinnin tukikelpoisten kustannusten on oltava vähintään 50 miljoonaa euroa.

Investointihyvityksen perusteena olevan investoinnin kohteena olevan laitoksen tai laitteiston on oltava valmis ja toiminnassa kolmen vuoden aikana myöntämispäivästä. Mikäli tätä 36 kuukauden määräaikaa ei noudateta, vähennetään yhtiölle kyseisen investointihankkeen perusteella myönnetyn investointihyvityksen määrästä yksi prosentti jokaista aikarajan ylittävää kuukautta kohden.

Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.). Kuvaaja: Petri Kangas / Business Tampere

Vetytapahtuma alkoi Tampereella

Viimevuotiseen tapaan Tampereen Messu- ja Urheilukeskus toimii pitopaikkana kaksipäiväiselle vetytapahtumalle, jonka ensimmäinen päivä oli tänään keskiviikkona 14.1. Hydrogen Summit & Expo -tapahtuman tarkoitus on koota yhteistyötahoja, yrityksiä ja muita fossiilisten polttoaineiden jälkeisten käyttövoimien parissa työskenteleviä.

Ja kuten myös vuosi sitten, yritysten ja näytteilleasettajien lisäksi tapahtumaan osallistui korkeinta valtiojohtoa. Keskiviikkona aamupäivän puheenvuorossaan Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.) puntaroi Suomen toimintaedellytyksiä uusien energioiden maailmanmarkkinoilla.

Huomenna torstaina klo 10 lavalle nousee elinkeinoministeri Sakari Puisto (ps.). Puisto on koulutukseltaan fysiikan tohtori Cambridgen yliopistosta.

Tampereen seudulla tapahtuu paljon vihreän siirtymän ja uusituvan energian kasvua edistäviä toimia. Tällä hetkellä Business Tampere on mukana JETSKIR ja RECO energy hankkeissa. JETSKIR-hanke tukee Euroopan teollisuusalueiden oikeudenmukaista siirtymää kohti kestävämpää ja kilpailukykyisempää tulevaisuutta. RECO energy-hanke keskittyy Tampereen seudun energiatehokkuuden parantamiseen, vähähiilisyyden edistämiseen ja uusiutuvan energian käytön lisäämiseen. 

Viime vuoden tapahtumassa Tampereen Energia ja Ren-Gas sopivat hiilidioksidipäästöjen ja hukkalämmön hyödyntämisestä. Toimiva kaukolämpöverkko, luotettava sähköinfra ja mittavat vetytaloushankkeet luovat alueelle edellytykset nousta vetyteollisuuden veturiksi, arvioi Business Tampereen nergia-asiantuntija Mika Kolari aiemmin tammikuussa.

Lisää tietoa Business Tampereessa:

Mika Kolari

Asiakkuusvastaava, EU-rahoitus

https://www.linkedin.com/in/mika-kolari-9369114

https://twitter.com/kolarimika?lang=en

040 5057 464

Marita Jaatinen

Liiketoiminnan kehitysjohtaja

+ 358 40 5434 722

Tuomas Vanhanen

Ohjelmapäällikkö, RECO Energy

https://www.linkedin.com/in/tvanhanen/

+358 401854706

  • Business Finland
  • energia
  • energiamurros
  • tapahtuma
  • teknologia
  • uutinen
  • verohyvitys
  • vety
  • yritys
Siirry takaisin sivun alkuun