Ukrainan Suomen-suurlähettiläs: ”Meidän on voitettava teknologinen kilpailu”

30.1.2026
-

Ukrainan Suomen-suurlähettilään Myhailo Vydoinykin mukaan sodan lopputulos ratkaistaan teknologialla. Suomalais-ukrainalaisen yhteistyön syventäminen on olennaista samaan aikaan, kun Ukraina kamppailee talven pahentaman energia- ja infrastruktuuripulan kanssa.

Teksti, video ja kuvat: Petri Kangas
Haastattelun lisäkuvat: Tapio Yliaho

Ukrainan Suomen-suurlähettiläs Myhailo Vydoinyk pitää teknologisen kilpailun voittamista olennaisena sodan suotuisalle ratkaisulle. Vydoinykin mukaan on erittäin tärkeää, että Suomen ja Ukrainan dronealan yritykset, harrastajat, kyberturvallisuuden asiantuntijat, elektroniikka- ja ohjelmistoinsinöörit sekä tutkijat lyöttäytyvät yhteen.

”Suomessa on valtavasti osaamista, teräviä ajattelijoita ja alojensa huippuja insinöörejä. Nyt tärkeintä on löytää yhteinen pohja, jossa nämä osaajat voidaan kytkeä yhteen, ja alamme kehittää uutta sekä jalostaa vanhaa”, Vydoinyk sanoo.

Hän vieraili Drone Innovation Hackathonissa (21.–23.1.2026) Tampereen Nokia-areenalla ja palkintoseremoniassa Platform 6 -startuptalossa.

Suurlähettiläs täsmentää, ettei yhteistyö jää pelkäksi puheeksi.

”Haluamme keskustella ihmisten kanssa, tavata heitä ja nähdä, millaisia ideoita heillä on, ja miten ne voidaan viedä käytäntöön Ukrainassa. Yrityksillänne on ainutlaatuinen mahdollisuus testata kalustoaan todellisissa taistelukentän olosuhteissa ja kehittää sitä sen perusteella, millaista sodankäynti on 2000-luvulla.”

Vydoinykin mukaan Ukraina ei aio rakentaa tuhoutunutta infraa sellaisenaan uudelleen.

”Emme halua palauttaa sitä, mitä oli ennen sotaa. Haluamme rakentaa Ukrainaan turvallisempaa ja teknologisesti parempaa alusta alkaen”, hän sanoo.

Yrityksiä Vydoinyk kannustaa ottamaan yhteyttä Ukrainan Suomen-suurlähetystöön, paikallisiin toimijoihin ja elinkeinoverkostoihin. Hänen mukaansa yhteistyö etenee parhaiten, kun yritykset ovat itse läsnä Ukrainassa ja tekevät töitä paikallisten kumppaneiden kanssa.

Ukrainan Suomen-suurlähettiläs Myhailo Vydoinyk käy taajaan Tampereella. Hän vieraili kaksipäiväisessä (2. ja 3.12.2025) ENDR-puolustusalatapahtumassa Tampere-talossa loppuvuodesta, missä hän seurasi puheenvuoroja maakuntajohtaja Anna-Mari Ahosen kanssa. Kuvaaja: Petri Kangas / Business Tampere

Talvella hätä korostuu

Suurlähettiläs kertoo, että talvi on ollut vaikea, ja energiasta sekä kaupunki-infrasta on pulaa.

Vydoinyk vetoaa ystävyyskaupunki-Tampereeseen.

”Juuri nyt kaupungit, kunnat ja paikalliset toimijat ovat ratkaisevassa asemassa. Niiden kautta apu löytää nopeasti perille. Kaikki apu on tervetullutta, yksittäisistä aggregaateista lähtien”, Vydoinyk kertoo.

Helsingin Sanomat (HS 26.1.2026) julkaisi tuoreeltaan pääkirjoituksen Ukrainan talvesta, siviilien elinolosuhteista ja rauhanneuvottelujen tilanteesta.

”Pommittamalla sähkö-, lämpö- ja vesilaitoksia Venäjä on pyrkinyt tekemään ukrainalaissiviilien arjesta niin sietämätöntä, että Ukraina taipuisi Venäjän sanelemiin rauhanehtoihin. Tänä talvena iskut ovat kuitenkin koventuneet samalla kun Kiovan ilmatorjunta on heikentynyt. Se on tarkoittanut kiovalaisille karua talvea”, lehti kirjoittaa.

Vydoinyk liittää Ukrainan kokemukset laajempaan eurooppalaiseen turvallisuuteen:

”Ukrainalaiset sotilaat ostavat Euroopalle aikaa. Se aika pitäisi käyttää valmistautumiseen, ei odottamiseen.”

Business Tampereen Ukraina-asiantuntija:

Minna Tihinen

Projektikoordinaattori, Ukraina

https://www.linkedin.com/in/minna-tihinen/

+ 358 40 5313148

  • AI
  • digitalisaatio
  • drone
  • haastattelu
  • kansainvälistyminen
  • kilpailu
  • suurlähettiläs
  • tapahtuma
  • teknologia
  • teollisuus
  • vienti
Siirry takaisin sivun alkuun