Päästöistä säästöihin-kurssi koulutuspäivä 3: Miten vahvistetaan tuotantolaitoksen sähköliittymä tuotantoprosessin koneiden, työkoneiden tai logistiikan sähköistämiseksi?

Ajankohta: 03.06.2025-03.06.2025 klo 09:00-15:45

Paikka: Työ 2.0 Lab Pasilan virastokeskuksessa, aamupäivän ohjelma myös webinaarina

Osoite: Opastinsilta 12, Helsinki

Järjestäjä: Ilmastoratkaisujen vauhdittaja (ACE)-hanke, Suomen ympäristökeskus Syke

Ilmoittautuminen päättyy: 27.05.2025

Ilmoittaudu

Tervetuloa maksuttomille Päästöistä säästöihin -kursseille, jotka tarjoavat pk-teollisuusyrityksille käytännön tietoa ja työkaluja fossiilisia polttoaineita käyttävien koneiden ja prosessien korvaamiseen sähköisillä ratkaisuilla!

Kolmannessa koulutuspäivässä syvennytään sähköliittymän vahvistamiseen osana sähköistämisinvestointia. Aamupäivän luento-osuudessa kuulemme yritys- ja asiantuntijapuheenvuoroja sähköliittymän koon kasvattamisesta osana tuotantoprosessin, logistiikan tai liikkuvan työkoneen sähköistämistä. Iltapäivän käytäntöosuudessa harjoittelemme etenemistä sähköliittymän vahvistamisessa: mitoitusta, vuorovaikutusta verkkoyhtiön kanssa, urakan kilpailuttamista sekä latauspisteiden tai -kenttien toteutusta.

Kurssi koostuu kolmesta koulutuspäivästä Helsingin Pasilassa ti 6.5., ti 20.5. ja ti 3.6., joista voit valita itsellesi kiinnostavimmat tai osallistua kaikkiin. Aamupäivän luentoja voi seurata myös etäyhteydellä. Kurssin tarjoaa Ilmastoratkaisujen vauhdittaja (ACE) -hanke.

Arvoverkon yhteinen innovointi -työpaja

09.05.2025-09.05.2025

Mennyt tapahtuma

Tekoäly aikaansaamisen kiihdyttäjänä – ajatteluprosessi 2.0

12.05.2025-12.05.2025

Verkossa, lisätietoja kamk.fi/DITTA

Vihreän logistiikan aamiaisseminaari 2025: Kumipyöriltä raiteille?

13.05.2025-13.05.2025

Kohtaamisia. -tila, Finlayson

Siirry takaisin sivun alkuun