Päästöistä säästöihin-kurssi, koulutuspäivä 1: Pk-teollisuus, päästöt ja kustannussäästöt (sähköistämisen ABC)

Ajankohta: 06.05.2025-06.05.2025 klo 09:00-15:30

Paikka: Työ 2.0 Lab Pasilan virastokeskuksessa, aamupäivän ohjelma myös webinaarina

Osoite: Opastinsilta 12, 00520 Helsinki

Järjestäjä: Ilmastoratkaisujen vauhdittaja (ACE)-hanke, Suomen ympäristökeskus Syke

Ilmoittautuminen päättyy: 29.04.2025

Ilmoittaudu

Tervetuloa maksuttomille Päästöistä säästöihin -kursseille, jotka tarjoavat pk-teollisuusyrityksille käytännön tietoa ja työkaluja fossiilisia polttoaineita käyttävien koneiden ja prosessien korvaamiseen sähköisillä ratkaisuilla!

Ensimmäinen koulutuspäivä tarjoaa johdatuksen muuttuvaan teollisuuden toimintaympäristöön ja sähköisen tekniikan hyödyntämiseen yrityksessä kilpailuetuna. Aamupäivän luento-osuudessa kuulemme yritys- ja asiantuntija-alustuksia päästövähennysten kääntämisestä kustannussäästöjen keinoksi, sähköisen tekniikan eduista verrattuna fossiilisiin polttoaineisiin sekä yrityksen keinoista vastata kiristyvään sääntelyyn ja velvoitteisiin. Iltapäivän käytäntöosuudessa harjoittelemme sähköistämisprosessin aloittamista: teollisuusprosessin päästölähteiden tunnistamista ja parhaan korvaavan ratkaisun etsimistä.

Kurssi koostuu kolmesta koulutuspäivästä Helsingin Pasilassa ti 6.5., ti 20.5. ja ti 3.6., joista voit valita itsellesi kiinnostavimmat tai osallistua kaikkiin. Aamupäivän luentoja voi seurata myös etäyhteydellä. Kurssin tarjoaa Ilmastoratkaisujen vauhdittaja (ACE) -hanke.

Kohtaamisia.aamiaiset yrittäjille

24.04.2025-24.04.2025

Kohtaamisia.-tila

Call for Digital Pilots for the World Food Program

24.04.2025-24.04.2025

Online

Chip Happens! Virtual Morning Coffee

24.04.2025-24.04.2025

Microsoft Teams

Siirry takaisin sivun alkuun