Kestävän kasvun kilpailuetu ja uudet kasvukäyrät -työpaja

Powered by Business Tampere

Ajankohta: 25.08.2026 klo 08:30-12:00

Paikka: Nokia Arena, Paidia

Osoite: Kanslerinrinne 3, 33100 Tampere

Järjestäjä: Tampereen seudun ilmastokumppanit

Kieli: Suomi

Ilmoittautuminen päättyy: 18.08.2026

Ilmoittaudu

Miten yritys voi tunnistaa uusia kasvumahdollisuuksia kestävyyden ja vaikuttavuuden kautta?

Tiistaina 25.8. järjestettävässä työpajassa tarkastellaan kasvua, kilpailuetua ja vaikuttavuutta yrityksen oman liiketoiminnan näkökulmasta käytännön harjoitusten ja sparrauksen avulla. Tavoitteena on tunnistaa, miten kestävyys, arvonluonti ja kasvu tukevat toisiaan.

Osallistujat vastaavat ilmoittautumisen jälkeen kyselyyn, jossa kartoitetaan yrityksen liiketoimintaa, strategista suuntaa, kasvua ja vaikuttavuutta. Ennakkotehtävän pohjalta jokainen yritys saa oman englanninkielisen Impact Due Diligence -raportin ennen työpajaa. Raportin kieli on englanti. Raportteja tai muuta yrityskohtaista sisältöä ei jaeta muille osallistujille. Työpajan yhteydessä jokainen hyödyntää omaa Impact Due Diligence -raporttiaan.

Impact Due Diligence tukee erityisesti hankerahoitusvalmiuksia, sillä se auttaa sanoittamaan ja mallintamaan yrityksen vaikuttavuutta selkeällä, vertailukelpoisella ja liiketoimintaan kytkeytyvällä tavalla.

Raporttia voi myös esimerkiksi hyödyntää:

  • kilpailutuksissa
  • hankerahoitushakemuksissa
  • strategiatyössä ja liiketoiminnan kehittämisessä
  • asiakas- ja sidosryhmäviestinnässä

Kenelle: Yrityksille, jotka haluavat kehittää kestävyyttä osaksi kasvua, kilpailuetua ja strategista päätöksentekoa.

Työpajaan mahtuu mukaan 15 yritystä. Suosittelemme, että jokaisesta yrityksestä osallistuu työpajaan kaksi henkilöä. Näin työpajasta saa parhaan hyödyn sekä strategisen että operatiivisen näkökulman kannalta. Voit ilmoittautua kollegasi kanssa työpajaan samalla ilmoittautumislomakkeella ja teidän tulee vastata ennakkotehtävään vain kerran.

Työpajan ja Impact Due Diligence -raportin toteuttaa ja toimittaa Else Thinkingin perustajat Taina Koskinen ja Tiina Kossila.

Markkinavuoropuhelu infrojen digikaksosen hankinnasta

18.08.2026

Siluetti-tila, Tampereen linja-autoasema

Turvallisuushavaintojen rooli turvallisuuden johtamisessa

18.08.2026

Tampere, Paidia

Turvallisuustekniikka tänään

18.08.2026

Tampere, Paidia

Siirry takaisin sivun alkuun