This event has already been organised. You can find the event materials on this archive page.

Elinkeinoelämän varautuminen: Kutsu varautumisen skenaariotyöpajoihin

Date: 02.10.2026 klo 12:00-15:30

Location: Technopolis Yliopistonrinne, nh. Enqvist

Address: Kalevantie 2, 33100 Tampere

Organizer: Business Tampere

Language: Finnish

Registration ends: 03.09.2026 klo 23:59

Original description of the event:

Business Tampere kutsuu pirkanmaalaiset yritykset kahden työpajan sarjaan, jossa varautumista harjoitellaan kuvitteellisen häiriöskenaarion kautta.

Työpajat muodostavat sarjan, ja yritys saa niistä parhaan hyödyn osallistumalla molempiin. Voit ilmoittautua heti molempiin tai vain toiseen.

Skenaariotyöpajat ovat osa Business Tampereen käynnistämää Elinkeinoelämän varautuminen -hanketta, jossa kartoitetaan yhteiskunnan ja elinkeinoelämän varautumisen nykytilaa alueellisesti ja kehitetään toimintamalleja organisaatioiden varautumiselle sekä yhteistyölle poikkeusoloissa. Hankkeen tavoitteena on edistää elinkeinoelämän resilienssiä ja varautumista poikkeusoloihin.

Työpajoissa käydään läpi ja testataan käytännössä syksyllä valmistuvan varautumisoppaan työpohjia ja toimintamalleja.

Tilaisuudet vetää Capful yhdessä Instan kanssa.

Mitä hyödyt

  • Keskustelet varautumisesta muiden yritysten kanssa ja saat vertailukohtia omaan tilanteeseesi
  • Saat mukanasi konkreettisia oppeja oman yrityksesi varautumiseen
  • Pääset vaikuttamaan siihen, millainen marraskuussa julkaistava varautumisopas on

Ajankohdat
Osa 1: perjantai 11.9.2026 klo 8.30–12.00 (maks. 60 osallistujaa)
Osa 2: perjantai 2.10.2026 klo 12.00–15.30 (maks. 42 osallistujaa)

Tilaisuuksien aluksi mahdollisuus verkostoitua kahvin/teen ääressä kokoustilan aulassa (30min). Varsinainen ohjelman alkaa tämän jälkeen.

Työpajat muodostavat sarjan, ja yritys saa niistä parhaan hyödyn osallistumalla molempiin. Voit ilmoittautua heti molempiin tai vain toiseen.

Ilmoittautuminen viimeistään 3.9. Paikkoja on rajoitetusti.

Skenaariotyöpaja 1: https://tapahtumat.businesstampere.fi/attend/now/w6wkR

Skenaariotyöpaja 2: https://tapahtumat.businesstampere.fi/attend/now/prwJZ

Ilmoittautumisen yhteydessä kysymme lyhyesti, mikä yrityksesi toiminnassa on kriittisintä ja mitkä varautumisteemat ovat teille tärkeimpiä. Vastausten perusteella muodostamme työpajan ryhmät niin, että käsiteltävät häiriötilanteet ovat juuri teidän kannaltanne osuvia.

Pirkanmaan liitto osarahoittaa Elinkeinoelämän varautuminen – hanketta alueiden kestävän kasvun ja elinvoiman tukemiseen liittyvällä AKKE-rahoituksella.

Tervetuloa!

Petri Nykänen
Executive Director, Security and Resilience
Director, Tampere region safety and security cluster

This event has already been organised. You can find the event materials on this archive page.

View more

Business Finland Office Hours

04.11.2026

Platform6, Meeting room 513 (5th floor)

DigiPiTeksin digitaalinen tuotepassi webinaari

04.11.2026

Teams

Business Tampere Office Hours

04.11.2026

Platform6, Wirta meeting room (2th floor)

Back to top